هزینه حمل و نقل عمومی در ترکیه چقدر است ؟ ( معرفی روش های حمل و نقل و هزینه ها )

راهنمای سفر علی سربالاوند 14 بهمن ، 1402 زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

راهنمای جامع حمل و نقل عمومی در استانبول ویژه مسافران :

حمل و نقل عمومی در استانبول گسترش زیادی پیدا کرده است و از اتوبوس و مترو تا متروبوس و تراموا و قایق های مسافربری متنوع می باشد. در ادامه راهنمای استفاده از این وسایل حمل و نقل عمومی و دسترسی به آن ها را برای شما ارائه می دهیم.


راهنمای سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول : 
استانبول بیش از 5000 کیلومتر مربع وسعت دارد، بنابراین جابجایی در این شهر آسان نیست زیرا یکی از شلوغ ترین شهرهای جهان محسوب می شود. در طول سفر به شما توصیه می کنیم از وسایل حمل و نقل عمومی و به خصوص تراموا استفاده کنید. زیرا هم در هزینه و هم زمان شما صرفه جویی می کند. ساعات اوج ترافیک در استانبول بین 8 الی 9:30 صبح و 17 الی 20 می باشد و تقریباً تردد با خودرو غیرممکن می شود.
استفاده از مترو در شهر استانبول
متروی استانبول به جز ایستگاه های تراموا و قطارهای کابلی، دارای 9 ایستگاه بوده که نقاط مختلف شهر را با یکدیگر ارتباط داده و از ساعت 6:15 الی 24 فعال می باشد.  هزینه مترو در استانبول برای هر مقصد 3.5  لیر است. این هزینه در صورت استفاده از استانبول کارت می باشد. در صورت خرید کارت با تعداد سفر محدود، قیمت ها برای یک بلیط یک سفره 11 لیر، دو سفره 18 لیر، سه سفره 23 لیره، پنج سفره 35 لیره و ده سفره 63 لیره می باشد.


خطوط مهم مترو استانبول
خط M1 (فرودگاه آتاتورک – آکسارای): مهمترین ایستگاه های خط M1 شامل Havalimani  (در فرودگاه آتاتورک)، Zeytinburnu (خط تراموا T1 مرتبط می باشد) و Aksaray (یکی از مناطق شهر با بیشترین هتل ها) است.

خط M2 (Yenikapi-Hacıosman): این طولانی ترین خط متروی استانبول است که بیشتر از همه از آن استفاده خواهید کرد. ایستگاه های مهم این خط شامل:
 Yenikapit، Haliç، Şişhane، Taksim، Osmanbey، Levent، İTÜ Ayazağa می باشد.

نقشه مترو استانبول
با استفاده از اپلیکشن city mapper می توانید مسیر خود را در شهر استانبول مشخص کرده که مسیریابی را با خطوط حمل و نقل عمومی به شما نشان می دهد. Citymapper یک اپلیکیشن حمل و نقل عمومی در استانبول و خدمات نقشه برداری است که گزینه های حمل و نقل را بین دو مکان انتخابی را نمایش می دهد. این برنامه، داده ها را برای تمام شیوه های حمل و نقل شهری، از جمله پیاده روی، دوچرخه سواری و رانندگی، علاوه بر حمل و نقل عمومی نشان می دهد.
فونیکولار استانبول :
استانبول دارای دو خط فونیکولار زیرزمینی با سن و سبک بسیار متفاوت است. فونیکولار Tünel (F2) به طول 573 متر، بدون ایستگاه های میانی بین Karaköy و میدان Tünel می باشد. فونیکولار در سال 1875 تاسیس شده و جزء قدیمی ترین خطوط در اروپا می باشد. خط فونیکولار مدرن (F1) که در سال 2006 افتتاح شد، بین Taksim و Kabataş حرکت می کند که خط تراموا T1 را به میدان Taksim متصل می کند. هر دو خط فونیکولار از ساعت 6:00 الی 12 نیمه شب فعالیت می کند. هزینه استفاده از فونیکولار، یک لیر ترکیه می باشد.


تراموا استانبول
تراموا راحت ترین و ارزان ترین راه برای گشت و گذار در مرکز تاریخی استانبول است. شبکه تراموا دارای سه خط (دو خط عادی و یک مسیر توریستی) است. این خطوط شامل T1، T2 و T3 می باشد. خط T1 (Bagcilar – Kabataş) مفیدترین خط تراموا است که از کنار بازار بزرگ، مسجد آبی، ایاصوفیه، بازار ادویه و بسیاری از نقاط دیدنی دیگر می‌گذرد. همچنین خط T3 (Kadıköy – Moda) به عنوان تراموای توریستی نوستالژیک شناخته می شود که با دیدنی های تاریخی اش شناخته شده است.


نحوه استفاده از اتوبوس استانبول
انواع مختلف اتوبوس در استانبول وجود دارد که شامل İETT، ÖHO و OAŞ می باشد. تعداد خطوط اتوبوس برابر 500 خط می باشد که اکثریت آنها تا نیمه شب فعالیت می کنند. مقاصد و ایستگاه های اصلی در کناره های اتوبوس با رنگ زرد نوشته شده است. این اتوبوس ها شامل اتوبوس های عمومی و شرکت های خصوصی می باشند که قیمت های یکسانی دارند. اتوبوس های عمومی با آرم IETT، اپراتور ایالتی، مشخص شده اند.

بلیت اتوبوس‌های عمومی را می‌توان در غرفه‌هایی که نشان «IETT» یا «Bilet» دارند، خریداری کرد که در همه ایستگاه ها این غرفه ها وجود ندارد. اتوبوس های خصوصی به جای بلیط، پول نقد نیز دریافت می کنند. برای اینکه متوجه شوید از کدام اتوبوس استفاده کنید، باید از پذیرش هتل خود بپرسید، زیرا تنها اطلاعات ایستگاه های بزرگ قابل دسترس می باشد.

متروبوس در استانبول
متروبوس، اتوبوس هایی هستند که در خطوط ویژه حرکت می کنند. بیشتر مناطق خدماتی و ایستگاه های آن در حومه شهر واقع شده است. بنابراین در صورت بازدید از شهر، استفاده از آن چندان جالب نخواهد بود. پرداخت هزینه متروبوس تنها با استانبول کارت صورت می گیرد. شما می توانید کارت استانبول خود را در همه ایستگاه ها خریداری یا شارژ کنید.

مینی بوس استانبول
مینی بوس ها، اتوبوس های کوچکی هستند که مسافران را در خیابان سوار کرده و هیچ ایستگاهی ندارد. مقصد هر کدام از این مینی بوس ها در جلوی آن مشخص شده است. هزینه این مینی بوس ها به صورت نقدی پرداخت می شود.

تاکسی استانبول
تاکسی یکی از سریع ترین و ارزان ترین راه های رفت و آمد در استانبول است. یک سفر معمولی بین 5 تا 10 لیر هزینه دارد. برخی از رانندگان تاکسی در رانندگی خود بی احتیاط بوده و اگر می‌خواهید به راننده تذکر دهید تا سرعت خود را کم کند از عبارت «yavaş gidin» استفاده کنید. هزینه ورودی 3.45 لیر بوده و به ازای هر کیلومتر 2.1 لیر، و اگر تاکسی بیش از 5 دقیقه منتظر بماند، 0.35 لیر در هر دقیقه به مبلغ اولیه اضافه می شود. حداقل قیمت برای سفر 8.7 لیر است.

تاکسی های دولموش در استانبول
Dolmus (تاکسی مشترک زرد) یک تاکسی عمومی است که در یک مسیر ثابت، کوتاه و دایره‌ای حرکت می‌کند که یک راه آسان و کاربردی برای حمل و نقل در شهر است. بسیاری از مردم محلی از Dolmus استفاده می کنند و کرایه ثابتی وجود دارد، پرداخت به صورت نقدی هنگام سوار شدن صورت می گیرد.

توصیه هایی برای استفاده از تاکسی در استانبول
در صورت امکان، تاکسی خود را از هتل یا رستوران خود رزرو کنید.
فقط از تاکسی های رسمی استفاده کنید، این تاکسی ها به رنگ زرد بوده که روی آنها عبارت Taksi نوشته شده و تاکسی متر دارند.
مطمئن شوید که تاکسی متر آن ها فعال است و اگر فعال نیست از تاکسی پیاده شوید
بسیاری از رانندگان تاکسی انگلیسی صحبت نمی کنند، پس مقصد خود را روی نقشه مشخص کنید.
مطمئن شوید که باقی مانده پول شما بطور کامل پرداخت شده است و اگر راننده شما هیچ پولی ندارد، منتظر بمانید تا مقداری پول دریافت کند. بسیاری از رانندگان می گویند که پول خرد ندارند.

تاکسی اینترنتی در استانبول
علاوه بر استفاده از تاکسی های خطی، شما می توانید از تاکسی های اینترنتی نیز استفاده کنید. پس از نصب این اپلیکیشن حمل و نقلی عمومی استانبول و درخواست تاکسی، تمامی اطلاعات راننده و خودرو در اختیار شما قرار می گیرد. با توجه به اینکه میزان کرایه را اپلیکیشن حساب می کند، راننده نمی تواند مبلغی اضافه از شما درخواست کند. این اپلیکیشن ها شامل BiTaksi، iTaksi و Uber می باشد که می توانید از google apps یا play store دانلود کنید. البته برنامه Uber تنها برای تاکسی های معمولی فعال می باشد.

استفاده از قایق در استانبول
برای بسیاری از مردم محلی استانبول، قایق ها به اندازه مترو و تراموا مهم هستند و برای برخی از سفرها سریع ترین وسیله حمل و نقل می باشند. در استانبول اسکله های مختلفی هم در سمت اروپایی و هم در سمت آسیایی وجود دارد. در سمت آسیایی، اسکله های اصلی شامل Üsküdar (در شمال) و Kadıköy (در جنوب) هستند. در سمت اروپایی، اسکله های Eminönü (در جنوب پل گالاتا) و بشیکتاش (بین دو پل در تنگه Bosphorus) وجود دارند.
اگر می‌خواهید در سفر خود به سمت آسیایی بروید، توصیه می‌کنیم از قایقی استفاده کنید که از Eminönü حرکت می‌کند و به سمت Üsküdar می‌رود. هر اسکله دفتر فروش بلیط مخصوص به خود را دارد. قیمت این قایق ها به سفر شما بستگی دارد. قایق های توریستی که از تنگه Bosphorus عبور می کنند، قیمت آن ها از 7.5 لیر شروع می شوند. قایق های استانبول نسبت به سایر وسایل حمل و نقل برنامه کمتری دارند که ساعت 9 شب به پایان می رسند.

هزینه حمل و نقل عمومی در استانبول
هزینه حمل و نقل عمومی به نوع وسیله انتخابی و مسیر شما بستگی دارد. استفاده از استانبول کارت و ژتون دو روش برای پرداخت هزینه می باشد که هزینه شما را در تردد در استانبول کاهش می دهد. اینکه از کدام یک استفاده کنید به مدت سفر شما بستگی دارد. اگر سفر شما طولانی است از استانبول کارت استفاده کنید.

استانبول کارت
برای استفاده از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی استانبول (قایق، مترو، اتوبوس، تراموا، فونیکولار) به کارت مغناطیسی استانبول کارت نیاز خواهید داشت. می توانید این کارت را از کیوسک های کوچک نزدیک تمام ایستگاه های مترو، اسکله ها و همچنین ایستگاه های اتوبوس خریداری کنید. هزینه آن 13 لیر است که قابل شارژ مجدد می باشد. استفاده از این کارت تاثیر زیادی در کاهش هزینه شما دارد.

ژتون
ژتون، بلیطی است که می توان از آن برای پرداخت هزینه سفر در حمل و نقل عمومی استانبول استفاده کرد. هر ژتون برای یک سفر معتبر است و می‌توان در ایستگاه‌های مختلفی مانند ایستگاه های تراموا، مترو و فونیکولار آن را خریداری کرد. قیمت یک ژتون 3 لیر می باشد.

مطلب پایانی

در این مقاله، توضیح کاملی از انواع وسیله نقلیه در شهر استانبول ارائه دادیم. تنوع این وسایل حمل و نقل زیاد بوده که برای استفاده بهتر می توانید از اپلیکیشن city mapper استفاده کنید. اگر در استفاده از این برنامه برای شما مشکل است می توانید از قسمت پذیرش هتل خود کمک بگیرید. برخی از پکیج های تور استانبول نیز با لیدر همراه است که در این مواقع کمک شایانی به مسافران خواهد داشت. اگر شما در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول اطلاعات دیگری دارید با ما در میان بگذارید.


مقالات پربازدید
6LfXPeMiAAAAABP2k6B5_uJpRxcVxQU_eWzl_CSX