معرفی شهر باتومی گرجستان

گردشگری علی سربالاوند 07 آذر ، 1402 زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

باتومی، باطومی یا باطوم (به گرجی: ბათუმი) : شهری بندری بر کرانهٔ دریای سیاه و در کشور گرجستان است. باتومی دومین شهر بزرگ گرجستان است و مرکز جمهوری خودمختار آجارستان می‌باشد که در کرانه جنوب غربی گرجستان در کرانه دریای سیاه قرار گرفته‌است. این شهر در منطقه نیمه گرمسیری در دامنه رشته کوه قفقاز استقرار یافته‌است. بخش بزرگی از اقتصاد باتومی بر حول توریسم و قمار گردش می‌کند، اما شهر به نوبه خود بندری مهم است و صنایعی مانند کشتی سازی، مواد غذایی فرآوری شده و صنایع سبک را دارا است. از سال ۲۰۱۰ با تأسیس ساختمانهای بلند مرتبه مدرن و بازسازی بافت بناهای قرن ۱۹ در شهر قدیمی تاریخی متحول شده‌است.


پیشینه باتومی :
بنابر روایات هردوت، سکاها از طریق آزوو (آزُف) به باتومی آمده‌اند.
این شهر در محل بندرگاه قدیمی رومی باتوس، که احداث آن را به آدریانوس نسبت می‌دهند، بنا شد.
بعدها یوستی نیانوس از پادشاهان روم شرقی آنجا را تصرف کرد و پس از بنای دژ پترا در شمال آن، باتوس اهمیت خود را از دست داد و مدتی بعد، جزو متصرفات پادشاهان لز شد.
در ۶۴۳م حبیب بن مسلمه، سردار مسلمان، گرجستان و از جمله باتومی را به صلح گشود و این شهر به دست مسلمانان افتاد.
در اواخر سده ۱۰م، باتومی جزو حکومت متحد گرجستان شمرده می‌شد و پس از تجزیه امپراتوری گرجستان، امیران متاوارهای گوری در آنجا مستقر شدند.
در سده ۱۵م، شهر و ناحیه باتومی مدتی در دست سلاطین عثمانی بود و از ۱۶۲۷م جزو متصرفات عثمانی شد و ظاهراً از همین دوره، اسلام در آنجا رواج یافت.
در اوایل سلطنت سلطان احمد سوم مردم گرجستان شورش کردند و از پرداخت مالیات سر باز زدند، ولی شورش سرکوب شد و عثمانی‌ها در باتومی و چند جای دیگر قلعه‌هایی بنا نهادند. در زمان سلطنت عبدالعزیز عثمانی مسجد جامعی به نام عزیزیه در باتومی ساخته شد.
در ۱۸۷۸م، قشون روسی بندر و شهر باتوم را تصرف کردند و در ۲۸ اوت همان سال، به موجب عهدنامه سان‌استفانو، باتومی به آنان واگذار گردید، امّا بعدها باز جزو گرجستان شد.
در آوریل ۱۹۱۸م، قشون عثمانی باتومی را اشغال کرد و سال بعد سپاهیان انگلیس وارد آنجا شدند.
در ژوئن ۱۹۱۹م، انگلیسی‌ها باتومی را تخلیه کردند.
پس از آن جمهوری گرجستان تأسیس شد ولی بعد از مدت کوتاهی، سقوط کرد و حزب کمونیست قدرت را به دست گرفت و گرجستان جزو اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی شد.
در مارس ۱۹۲۱م، بر اثر معاهده‌ای بین دولت ترکیه و شوروی، قسمتی از گرجستان به نام قارص و اردهان به ترک‌ها واگذار شد و باتومی همچنان در گرجستان باقی‌ماند و در ۱۶ ژوئن همان سال، مرکز جمهوری سوسیالیستی آجارستان شد.

ترابری باتومی :
ترابری اصلی شهر باتومی توسط فرودگاه بین‌المللی باتومی انجام می‌شود که به صورت متوسط سالانه ۶۰۰ هزار نفر از این فرودگاه استفاده می‌کنند.
آب و هوای باتومی :
آب و هوای باتومی به شدت تحت تأثیر جریانهای هوایی دریای سیاه است، در نتیجه بارش عمده باران در اکثر فصول سال امری عادی است. این بارش عمده باتومی را به مرطوب‌ترین شهر گرجستان تبدیل کرده‌است. متوسط دمای هوا در باتومی ۱۴ درجه سانتیگراد(۵۷ °F) است. سردترین ماه سال در باتومی ژانویه با دمای متوسط ۷ درجه سانتیگراد و اوت گرمترین ماه با دمای متوسط ۲۲ درجه سانتیگراد است. کمترین و بیشترین دمای ثبت شده در باتومی به ترتیب -۶ و ۴۰ درجه سانتیگراد است. بارش متوسط سالانه باتومی ۲۷۱۸ میلی‌متر و مرطوب‌ترین ماه سال سپتامبر با بارش ۳۳۵ میلی‌متر است.


جاذبه‌های گردشگری باتومی : 
بلوار باتومی ، مجسمه عشق (علی و نینو) ، باغ گیاه‌شناسی باتومی ، کافه فانتزی ، آب نماهای رقصان ، پارک دلفین ، پیازا باتومی ، 
چرخ‌وفلک باتومی ، ساعت نجومی ، تله کابین ، پارک 6 مه ، میدان اروپا ، برج الفبا ، بندر باتومی ، پارک میرکول ، برج ساعت چاچا ، آبنمای نپتون ، موزه باستان شناسی باتومی ، آبنمای ایلیا چاوچاوادزه ، کلیسای جامع باتومی

کلیسای جامع باتومی محل عبادت مسیحیان ارتدوکس است و به سبک گوتیک فرانسوی طراحی شده و در سقف این بنا سه گنبد وجود دارد. این کلیسا واقع در خیابان نیکولوز باراتیشولی است و هزینه ورودی برای بازدید ندارد.
مقالات پربازدید
6LfXPeMiAAAAABP2k6B5_uJpRxcVxQU_eWzl_CSX