راهنمای ویزای فرانسه

راهنمای سفر علی سربالاوند 11 آذر ، 1402 زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه


هر ساله تعداد زیادی از گردشگران برای اخذ ویزای فرانسه که به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری دنیا می باشد، اقدام می‌کنند. کشور فرانسه یکی از اعضای مهم اتحادیه اروپا به شمار می رود که از سال ۱۹۹۷ جزو اتحادیه شینگن شده است.

با اخذ ویزای توریستی فرانسه، امکان بازدید از 26 کشور دیگر که از اعضای حوزه شینگن هستند را در مدت زمان اعتبار ویزای خود خواهید داشت.

ویزای فرانسه VFS : 

متقاضیان ایرانی سفر به فرانسه می‌توانند از دو طریق سفارت فرانسه و مرکز VFS Global نسبت به دریافت ویزای فرانسه اقدام کنند. با توجه به استقبال زیاد متقاضیان برای دریافت ویزای فرانسه، سفارت این کشور در تهران جهت تسریع امور متقاضیان، برون سپاری و رسیدگی به بخش اعظمی از امور مهاجرتی خود را به مرکز کارگزاری VFS Global واگذار کرده است. ویزای فرانسه vfs یعنی اقدام برای اخذ ویزای فرانسه از دفتر vfs گلوبال که واقع در میدان هروی تهران می باشد.

مرکز vfs گلوبال به عنوان نماینده رسمی دولت فرانسه مسئولیت تمامی امور مربوط به اخذ ویزای این کشور از جمله ویزای توریستی فرانسه، دریافت مدارک متقاضیان و انجام انگشت نگاری را بر عهده دارد.

متقاضیان اخذ ویزای توریستی فرانسه باید ابتدا نسبت به دریافت وقت سفارت فرانسه از طریق ابرآسا پرواز اقدام کرده، سپس به همراه مدارک لازم به دفتر vfs فرانسه در تهران مراجعه نمایند.شرایط ویزای توریستی فرانسه :
بهتر است از الان این موضوع را بدانید که کشور فرانسه به راحتی ویزا را اعطا نمی کند، اگر می خواهید موفق به اخذ ویزای فرانسه شوید باید واجد شرایطی باشید که در زیر به بخشی از آن اشاره می کنیم: 

کشور فرانسه به هیچ عنوان به افرادی که سابقه سفر به حوزه شینگن ندارند ویزا اعطا نمی کند. در واقع  شینگن اولی ها شانسی برای دریافت ویزای فرانسه ندارند. اگر قصد سفر به فرانسه را دارید بهتر است در ابتدا از طریق یک کشور دیگر مانند ایتالیا که در اخذ ویزا سخت گیر نیست ویزای شینگن دریافت کنید و سپس برای دریافت ویزای فرانسه اقدام نمایید. 
تصور بر این است که اگر سرپرست خانواده دارای ویزای شینگن باشد سایر اعضا هم موفق به دریافت ویزای فرانسه می شوند، اما این تصور اشتباه است؛ همه اعضای خانواده میبایست دارای سابقه سفر به حوزه شینگن باشند تا ویزای فرانسه برایشان صادر شود. 
حداقل تمکن مالی برای اخذ ویزای فرانسه 200 میلیون میباشد، به علاوه گردش مالی 6 ماه آخر نیز باید از گردش خوبی برخوردار باشد. 
اگرقصد دریافت ویزای مولتی فرانسه را دارید از تاریخ اخذ آخرین ویزای شینگن شما باید 1 سال گذشته باشد.


انواع ویزای فرانسه
کشور فرانسه انواع مختلفی را برای متقاضیان سفر به کشورش درنظر گرفته است؛ انواع ویزای فرانسه عبارتند از: 

ویزای تحصیلی فرانسه: فقط افراد بالای 18 سال مجار به درخواست برای ویزای تحصیلی فرانسه هستند. مانند سایر کشورهای حوزه شینگن در ابتدا باید پس از ارسال مدارک مورد نیاز برای دانشگاه یا موسسه مورد نظر خود از مسئولین آن مرکز دعوتنامه دریافت کنید. سپس با در دست داشتن دعوتنامه و سایر مدارک برای اخذ ویزا اقدام نمایید. 
ویزای توریستی فرانسه : برخلاف اکثر کشورها، برای اخذ ویزای توریستی نیاز به مصاحبه حضوری ندارید فقط کافیست برای تحویل مدارک و انگشت نگاری به VFS مراجعه کرده و منتظر جواب باشید که تا 21 روز کاری بعد از تاریخ درخواست به شما اعلام می شود. بهتر است بین 1 تا 3 ماه قبل از تاریخ سفر برای دریافت ویزای توریستی فرانسه اقدام کنید. 
ویزای ترانزیت فرانسه: ویزای ترانزیت فرانسه شکلی از ویزا است که به افرادی تعلق میگیرد که برای تردد بین کشورهای مختلف مجبور به عبور از فرانسه هستند. ویزای ترانزیت ویزایی کوتاه مدت است و با دارا بودن آن می توانید به طور موقت در فرودگاه فرانسه اقامت چند ساعته داشته باشید. 
ویزای کاری فرانسه: برای دریافت ویزای کارفرانسه باید از یک کارفرمای فرانسوی دعوتنامه دریافت کنید و با همراه داشتن آن و سایر مدارک شغلی برای اخذ ویزای کاری اقدام نمایید. 


مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی فرانسه :
کلیه‌ی مدارک فارسی باید ترجمه‌ی رسمی انگلیسی بدون نیاز به مهر وزارت خارجه و تائیدیه دادگستری شده باشند:
اصل پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار از تاریخ سفر و داشتن دو صفحه سفید روبه‌روی هم + کپی از تمام صفحات ویزا شنگن (به تعداد موجود)، کانادا، آمریکا و انگلیس موجود در پاسپورت
بلیط هواپیما یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به مقصد فرانسه
اصل پاسپورت های قدیمی + کپی از ویزای  شنگن (به تعداد موجود)، کانادا، آمریکا و انگلیس موجور در آن ها
اصل شناسنامه ها
بیمه مسافرتی شینگن
۲ قطعه عکس جدید 4.5 * 3.5 (۳ ماه اخیر) رنگی با زمینه سفید، مستقیم رو به دوربین ۸۰ درصد عکس صورت باشد و از هیچ پاسپورت یا ویزای قبلی استفاده نشده باشد.

اخذ وقت از سفارت
باید بررسی کنید که با توجه به شرایط و قوانین سفارت اقدام به اخذ وقت سفارت شینگن کنید. در صورتی که زمان کمی برای سفر دارید باید وقت فوری سفارت را اخذ کنید تا بتوانید سفر را آغاز کنید.

مراجعه به سفارت :
به سفارت مراجعه کنید و مدارک خود را در تاریخ و ساعت مشخص ارائه دهید. پس از این باید منتظر بررسی سفارت بمانید.


مدارک شغلی :
پزشکان، مهندسین، وکلا: پروانه مطب، نظام مهندسی، وکالت + کارت های صنفی مربوطه

کارمندان دولتی:
حکم کارگزینی با مهر + ۳ فیش حقوقی آخر با مهر + گواهی اشتغال به کار

کارمندان شرکت های خصوصی: گواهی اشتغال به کار + لیست سوابق بیمه با مهر سازمان تامین اجتماعی + قرارداد و ۳ فیش حقوقی آخر (در صورت وجود).
کسبه: جواز کسب یا کارت مباشرت (در صورت داشتن کارت مباشرت اصل جواز کسب الزامی است).
اعضای هیئت مدیره شرکت ها: گواهی اشتغال به کار + روزنامه رسمی (آگهی تاسیس و آخرین تغییرات).
سازندگان ساختمان: پروانه ساختمان یا پایان کار
موجر: اجاره نامه معتبر با کد رهگیری + سند املاک مربوطه
بازنشسته­‌ها: حکم بازنشستگی یا آخرین حکم افزایش حقوق + ۳ فیش حقوقی آخر
اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه: گواهی اشتغال به کار + حکم کارگزینی با مهر + ۳ فیش حقوقی آخر با مهر
سند ملک‌ (در صورت عدم وجود سند ملک) جهت دریافت اطلاعات برای شرایط گرفتن ویزا با کارشناسان ابرآسا پرواز تماس حاصل فرمائید.
تمامی گواهی ها باید خطاب به سفارت فرانسه و در یک ماه اخیر صادر شده باشند و در خصوص اشتغال، باید نام و مشخصات و شماره پاسپورت، سمت، تاریخ شروع به کار، میزان حقوق و تاریخ مرخصی بر اساس زمان سفر ذکر شود.
دانش آموزان و دانشجویان: گواهی اشتغال به تحصیل در سال تحصیلی جاری یا ثبت نام سال آینده.

مدارک مالی :
نامه تمکن به انگلیسی + گردش ۳ ماه آخر همان حساب به انگلیسی با مهر و امضاء بانک صادر شده در کمتر از ۱۴ روز قبل از تاریخ انگشت نگاری (به ازای هر نفر حداقل ۵۰ میلیون تومان).
در صورتی که فرزند زیر ۱۸ سال بدون یکی از والدین سفر می کند، رضایت نامه محضری از هر کدام از والدین که در سفر نیستند، الزامی است (ترجمه رضایت نامه با تایید دادگستری و امور خارجه مورد قبول است).
برای تایید رضایت نامه، اصل شناسنامه کسانی که اسامی آن ها در رضایت نامه ذکر شده، الزامی است.
ویزای توریستی فرانسه چند روز است؟
این نوع از ویزای فرانسه مختص گردشگرانی است که قصد بازدید از کشور فرانسه برای مدت زمان کمتر از ۳ ماه را دارند، از این رو فرد دارنده ویزای توریستی مجاز به انجام کار در کشور فرانسه نبوده و به غیر از گشت و گذار تنها مجاز به استفاده از خدمات پزشکی بیمارستان است. در این حالت بنابر مدت زمان اقامت‌ (حداکثر ۹۰ روز در بازه زمانی ۱۸۰ روزه) برای‌ شما براساس مقصد مورد نظرتان ویزای اتحادیه شنگن USV و یا ویزای ملی (national) نوع C صادر می‌شود.
بررسی اولیه‌ مدارک متقاضی برای صدور ویزای توریستی فرانسه حدود دو هفته تقریباٌ طول می‌کشد. در این مدت نیز پاسپورت شما پیش سفارت خواهد ماند.
سفارت فرانسه پس از دریافت مدارک شما رسید آن را تحویل می دهد.
در این رسید، زمان و تاریخ مراجعه متقاضی به سفارت برای پاسخ نهایی اخذ ویزای فرانسه ذکر می شود.
هنگام مراجعه مجدد بایستی این رسید را با خود همراه داشته باشید.

قیمت ویزای فرانسه چقدر است؟
برای اطلاع از قیمت ویزای فرانسه با مشاورین ابرآسا پرواز تماس حاصل فرمائید.
برای پرداخت هزینه ویزا باید هنگام ارائه‌ مدارک به صورت نقد در سفارت فرانسه پرداخت شود.
این مبلغ بابت بررسی درخواست ویزای فرانسه و مدارک متقاضی است و در هیچ حالتی سفارت این مبلغ را به شما برنمی‌گرداند.
تمدید ویزای توریستی فرانسه
یکی از مهمترین موارد برای موفقیت در اخذ ویزای این کشور، اقدام برای تمدید ویزای توریستی فرانسه با توجه به پایان اعتبار ویزا می باشد.
شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که از چه طریق می توان برای تمدید ویزای توریستی اقدام نمود؟ و آیا تمدید ویزای شینگن فرانسه شدنی است یا خیر؟
در پاسخ باید به این سوالات باید اشاره کنیم که ویزا شینگن یک ویزای کوتاه مدت از نوع C است که امکان تمدید آن امری دشوار می باشد.
متقاضی در قدم اول می بایست برای تمدید این ویزا، کشور فرانسه را ترک کند و خارج از آن درخواست جدیدی را ارائه کند.
اصولاً پس از انقضای ویزای توریستی افراد مجاز به اقامت در اروپا نخواهند بود. مگر آن که با دلایل بسیار قوی بتوانند ویزای خود را تمدید کنند.

ویزای توریستی فرانسه تضمینی
امروزه با ارائه و تکمیل مدارک مورد نیاز ویزای توریستی فرانسه به شکل قطعی اخذ این ویزا را نمی توان تضمین کرد.
دلیل سخت گیری های کشور فرانسه برای صدور ویزا، این است که عده زیادی از افراد به قصد پناهندگی در فرانسه از طریق ویزای توریستی فرانسه وارد این کشور شده و اقدام به پناهندگی می کنند.
ویزای شینگن ملی فرانسه- طولانی مدت (long-stay national visa)
شما  برای هرگونه اقامت بیش از ۹۰ روز در کشور فرانسه ملزم به دریافت ویزای فرانسه طولانی مدت مولتی هستید. مدت زمان ویزای شینگن مولتی شما با مدت اعتبار ۳ ماه تا یکسال صادر می‌شود.
برای اهداف زیر می‌توانید مدارک پشتیبان و مرتبط با درخواست خود را فراهم کرده و برای ویزای بلندمدت فرانسه یا همان مجوز اقامت VLS TS درخواست دهید:
اقامت برای اهداف گردشگری و یا دلایل موجه شخصی برای مدت زمانی طولانی‌تر
برخورداری از یک کسب و کار و شغل حرفه‌ای در فرانسه
ادامه تحصیل در این کشور
ملحق شدن به اعضای خانواده واجدشرایط

لازم به ذکر است که با در دست داشتن این نوع از ویزا شما امکان خروج از فرانسه و سفر به دیگر کشورهای حوزه شینگن را در مدت زمان اعتبار ویزای فرانسه خواهید داشت که از مهمترین امتیازات ویزای شنگن همین است.
در کل در خصوص صدور انواع ویزا نمی توان صد در صد تضمینی ارائه داد. افرادی که قصد اخذ ویزای توریستی فرانسه را دارند می توانند به ابرآسا پرواز مراجعه کرده تا متخصصان ویزای اروپا شانس اخذ ویزا را برای شما افزایش دهند.

ویزای فرانسه با دعوتنامه 
یکی از مواردی که می تواند اعتبار مدارک شما را برای اخذ ویزای فرانسه بالا ببرد دارا بودن دعوتنامه است. دعوتنامه باید از سوی اقوام درجه یک برای شما نوشته و صادر شود. ضمن اینکه فرد دعوت کننده نیز باید دارای شرایطی باشد؛ از جمله اینکه دارای تمکن و توانایی مالی برای ساپورت شما در فرانسه می باشد. به عنوان مثال سند ملک یا فیش حقوقی ارائه دهد و ثابت کند که از لحاظ مالی مشکلی ندارد. 

نمی توان گفت دارا بودن دعوتنامه به طور قطع ویزای شما را تضمین می کند اما به مدارک شما قوت می بخشد. در ضمن این فرضیه که نداشتن تمکن مالی، یا اسناد شغلی و ملکی را می توان با دعوتنامه پوشش داد کاملا اشتباه است. فرد متقاضی باید تمامی مدارک خواسته شده را فراهم کرده و بعد اقدام به درخواست ویزای توریستی فرانسه و یا سایر ویزاهای این کشور نماید. 

ویزای فرانسه
ریجکتی ویزای فرانسه
همانطور که گفته شد دریافت ویزای کشور فرانسه کار ساده ای نیست و در صورت دارا نبودن  شرایط کافی با درخواست ویزای شما موافقت نمی شود.
از دلایلی که ممکن است ویزای شما رد شود عبارت است از: 

ناکافی بودن یا جعلی بودن مدارک 
ناکافی بودن تمکن مالی 
عدم اعتماد افسر پرونده از اینکه پس از پایان مدت ویزا به کشور خود باز میگردید یا خیر 
عدم اثبات توانایی مالی برای پرداخت هزینه ها در کشور مقصد 
روشن نبودن هدف سفر برای افسر پرونده 
رفع ریجکتی ویزای فرانسه
اگر ویزای شما ریجکت شد تا دو سال نمی توانید برای دریافت ویزا مجددا اقدام کنید اما مجاز به اعتراض به نتیجه درخواست خود هستید. به این ترتیب که نامه ای به زبان انگلیسی بنویسید و با اثبات دلیل و مدرک ابهامات پرونده و یا نقوص پرونده خود را رفع کرده و وضعیت خود را برای افسر پرونده شفاف توضیح دهید. 

واکسن های مورد تایید سفارت فرانسه 
کشور فرانسه نیز طی اطلاعیه ای اعلام کرده است که تمامی مسافرانی که یکی از واکسن های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی را دریافت کرده اند مجاز به اخذ ویزا از سوی این کشور می باشند. با این وجود این افراد پس از ورود به فرانسه نیز یک دوز واکسن مکمل هم دریافت می کنند و سپس کشور فرانسه به آنها پاسپورت بهداشتی اعطا می کند.
واکسن هایی که مورد تایید کشور فرانسه است عبارتند از فایزر – مدرنا – آسترازنکا – جانسون 

پیگیری جواب ویزای فرانسه
معمولا جواب ویزای شنگن بعد از 14روز تا 1 ماه پس از تحویل مدارک و انگشت نگاری اعلام می شود. برای دریافت جواب ویزای خود می توانید حضوری به کارگزرای مربوطه مراجعه کنید. همچنین در زمان پر کردن فرم ها و مشخصات با فعال کردن گزینه ارسال جواب ویزا از طریق پیامک و یا ارسال ایمیل می توانید از جواب ویزای خود مطلع شوید. 
همچنین متقاضیان می توانند با در دست داشتن کد رهگیری با مراجعه به سایت وی اف اس گلوبال و یا حضور در این مرکز از جواب ویزای خود مطلع شوند. 
به علاوه با مراجعه و تماس با آژانس مسافرتی که از طریق آن برای دریافت ویزا فرانسه اقدام کرده اید می توانید از نتیجه ویزای خود باخبر شوید. 
نرم افزار infoVISA  نوعی نرم افزار رهگیری آنلاین است که از طریق آن می توانید مراحل صدور ویزای خود را پیگیری کنید. وبسایت TLS نیز سایت دیگری است که با وارد کردن اطلاعات و کد رهگیری خود می توانید نتیجه ی درخواست ویزای فرانسه را بررسی نمایید.
جهت اخذ ویزای شنگن، ویزای فرانسه، تورهای اروپا و خدمات پیکاپ ویزا با کارشناسان ما در ابرآسا پرواز با شماره تماس 02157738 تماس حاصل نمایید . 

 
مقالات پربازدید
6LfXPeMiAAAAABP2k6B5_uJpRxcVxQU_eWzl_CSX