درباره شهر بانکوک

گردشگری علی سربالاوند 07 آذر ، 1402 زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه


بانکوک
یا بانگکوک (به تایلندی: กรุงเทพมหานคร) (تلفظ: کرونگتِپ مهاناکُن) پایتخت کشور تایلند است. بانکوک دارای بیشترین تعداد توریست در مقایسه با دیگر شهرهای جهان است.


جمعیت
جمعیت بانکوک در سال ۲۰۲۲ برابر با ۱۰٫۹ میلیون نفر برآورد شده‌است. پیش‌بینی شده‌است این جمعیت طی ۱۰ سال آینده به بیش از ۱۲ میلیون نفر برسد.

نامگذاری
با این‌که به‌مدت دویست سال است که نام رسمی و محلی این شهر «کرونگتِپ» بوده‌است، ولی بیشتر خارجیان همواره از نام بانگکوک استفاده می‌کنند. مردم محل نام بانگکوک را برای یکی از مناطق این شهر به‌کار می‌برند.

نام کامل
نام کامل شهر بانکوک، چنان‌که توسط پادشاه بودا یدفا چولالوکه (به انگلیسی: King Buddha Yodfa Chulaloke) تعیین شده‌است، به عنوان بلندترین نام یک مکان در دنیا در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده‌است.


تقسیمات کشوری
کلانشهر بانکوک با مناطق پیرامون آن به عنوان پایتخت ملی شناخته می‌شوند و استان یا منطقه ویژه‌ای مستقل در کنار ۷۵ استان دیگر تایلند به حساب می‌آیند.مراکز تفریحی ، کاخ بزرگ ، بازار روی آب ، باغ وحش سافاری ورلد ، معبد بودا و مترو

مترو
متروی بانکوک در سال ۲۰۰۴ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۲ خط و ۳۵ ایستگاه می‌باشد، همچنین بی‌تی‌اس اسکای‌ترین نیز به عنوان یک سیستم ترابری ریلی در سال ۱۹۹۹ با ۲ خط و ۳۴ ایستگاه به بهره‌برداری رسیده‌است.

مقالات پربازدید
6LfXPeMiAAAAABP2k6B5_uJpRxcVxQU_eWzl_CSX